برگزاری همایش روز جهانی سال ۱۳۹۷ (۲۰۱۸-GIS Day)

۲۷ آبان ۱۳۹۷ | ۱۴:۰۱ کد : ۸۰۷۶ اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۱۳۴۱
مصادف با روز جهانی GIS در ۱۴ نوامبر (GIS Day ۲۰۱۸) در مراسمی باشکوه این روز در دانشکده برنامه ریزی و علوم محیطی گرامی داشته شد.

مراسم GIS Day 2018 در دانشکده برنامه ریزی و علوم محیطی توسط گروه سنجش از دور و GIS و با مشارکت سایر گروه های دانشکده گرامی داشته شد. طی این همایش باشکوه نسبت به بررسی تحولات این علم و مسیر آینده آن اقدام شد. در طی همایش ریاست دانشکده آقای دکتر روستایی ضمن خیر مقدم به میهمانان همایش نسبت به اهمیت دانش آموزی و توسعه فناوری های همچون GIS تاکید نمود. درادامه آقای دکتر ولیزاده مدیرگروه این رشته نسبت به معرفی گروه GIS دانشگاه تبریز اقدام نموده و اشاره نمود که این گروه یکی از با سابقهع ترین گروه های کشور می باشد که دانشجویان متعددی را تربیت نموده که امروز در بخشهای مختلف کشور امور GIS مربوط به کشور را بر عهده دارند.  آقای دکتر رسولی عضو پیشکسوت گروه نیز به بررسی تحوللا و توسعه علوم GIS در کشور های آسیایی پرداخته و بر اهمیت این رشته تاکید نمودند. 

 

مهندس اکبری رئیس اداره کل نقشه برداری استان آذربایجان شرقی به عنوان میهمان ویژه این همایش به برسی اهمیت GIS در سطح کشور و نیاز به استفاده از این تکنولوژی در بخشهای مختلف کشور اشاره نمود. آقای مهندس اکبری افزودند که یکی از سیاست های کلان کشور اجرای دولت الکترونیک می باشد که در این راستا استفاده از تکنیکهای GIS و فناوری های مرتبط نظیر زیرساخت داده های مکانی SDI یکی از ملزومات اجرای دولت الکترونیک است. 

 

در ادامه همایش آقای دکتر زاهدی استاد پیشکسوت دانشکده برنامه ریزی و علوم محیطی نسبت به معرفی تکنولوژی Web Based Tourism  اقدام کردند که براساس استفاده از تکنیکهای GIS می باشد. 

 

در ادامه همایش آقای دکتر بختیار فیضی زاده نسبت به بررسی تاریخچه علمی GIS و همینطور مهمترین موضوعات مطرح در GIS آینده را مورد بحث و بررسی قرار دادند. ایشان اظهار داشتند که GIS از حالت تکنولوژی و فناوری خارج شده و امروزه در سطح جهان از اصطلاح علوم GIS یا GIScienceاستفاده می شود. دکتر فیضی زاده اظهار داشت که موضوعاتی نظیر .BigData, Real Time GIS,  Location Based GIS System مهمترین موضوعات در آینده علمی این رشته خواهد بود و دانشجویان را به تحقیق و بررسی در این زمینه ها فراخواند. 

 

 در ادامه همایش از نمایشگاه رشته GIS بازدید شد و شرکت کنندگان از دست آوردهای علمی گروه سنجش از دور و GIS بازدید نمودند. 

در ادامه همایش نسبت به برگزاری سه کارگاه علمی با موضوعات سنجش از دور و GIS اقدام شد. آقای دکتر صدرا کریم زاده محقق فرادکتری دانشگاه تبریز و دانشگاه توکیوی ژاپن نسبت به برگزاری کارگاه علمی با موضوع استفاده از تصاویر رادار و SAR در بررسی آسیب پذیری ساختمانهای شهری در زلزله سرپل ذهاب اقدام نمودند. آقای دکتر هاشم رستم زاده از اساتید گروه و دانشکده در رزمینه سنجش از دور بلادرنگ و خانم دکتر ندا کفاش از ااساتید GIS دانشگاه تبریز و عضو هیئت علمی دانشکده فنی مرند در زمینه GIS فراگستر کارگاه آموزشی را برگزار نمودند. 

در اختمامیه همایش عکس یادگاری برای برگذاشت این روز گرفته شد. 

 

 


( ۴ )

نظر شما :